• di@riga.lv
    / +371 67026138

Par godu Latvijas valsts simtgadei atklāta ceļojošā fotoizstāde „Latvijas Būvmāksla 100 gados”

Pirmdien, 6. novembrī, par godu Latvijas valsts simtgadei Rīgas domē atklāta ceļojošā fotoizstāde „Latvijas Būvmāksla 100 gados”. Izstādi atklāja Rīgas domes priekšsēdētāja vietnieks Andris Ameriks, Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejas priekšsēdētājs Oļegs Burovs un Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce.

Izstādē apskatāmi fotostāsti par Latvijā nozīmīgu būvmākslas objektu arhitektūru, tapšanu, rekonstrukciju un restaurāciju, apvienojot vēsturisko un mūsdienu informatīvo un fotomateriālu. Konceptuālais izstādes saturs gadsimta griezumā pievērš uzmanību tādām svarīgām Latvijas vērtībām kā arhitektūra un būvmāksla, radošās un racionālās domas balanss.

Viens no izstādes mērķiem ir saistošā un sabiedrībai saprotamā veidā pievērst uzmanību augstvērtīgai arhitektūrai, kultūrvēsturiskām ēkām, iepazīstināt ar restaurācijas meistardarbiem, salīdzināt radošās inženierijas iespējas pirms 100 gadiem un mūsdienās, ļaut ielūkoties ēku un citu objektu tapšanas aizkulisēs – būvniecības procesā. Otrs mērķis ir stiprināt sabiedrības sapratni par būvmākslas nemainīgo nozīmi pirms 100 gadiem un mūsdienās – kultūra un attīstība sasniedz tos reģionus, kur izbūvēti ceļi, kur uzbūvētas ēkas. Un Latvija var lepoties ar īpašām ēkām, tiltiem un ceļiem, lai arī šajā jomā ir vēl daudz darāmā. Taču pozitīvie piemēri ir iedvesmojoši.

Jēdziens „būvmāksla” apzināti izvēlēts izstādes nosaukumam, atsaucoties uz būvniecības ziedu laikiem pirms vairāk nekā 100 gadiem, kad tapa liela daļa Rīgas īres namu un kad arhitekts un galvenais būvnieks bieži bija viena un tā pati persona. Būvmāksla ir plaši interpretējams jēdziens, arī mūsdienu ēku tapšanā izmantotās tehnoloģiskās inovācijas arhitektu ieceru realizācijai būtu cienīgas nest šo nosaukumu, liecinot par augstas kapacitātes radošās inženierijas intelektu.

Izstādē eksponēta VEF Kultūras pils pārbūve, jūgendstila pērle Pārdaugavā, viesnīcas „Rīga” pārbūve, gājēju un autoceļu tilti, hidrobūves un termināļi, ēkas Sparģeļu ielā rekonstrukcija, modernās augstceltnes „Filozofu Rezidence”, lidostas „Rīga” rekonstrukcija, Rīgas muzeji – esošie un topošie, Marka Rotko mākslas centrs, strūklakas un televīzijas tornis.

Izstādes veidotāji ir biedrība „Building Design and Construction Council”.

Papildinformācija: Agrita Lūse, mob. tālr.: 28373794; E-pasts: agrita.luse@gmail.com

Informāciju sagatavoja: Baiba Gailīte, Rīgas domes Īpašuma departamenta Komunikācijas nodaļas vadītāja, tālr.: 67037357; mob. tālr.: 26555927; e-pasts: baiba.gailite@riga.lv