Rīgas domei, pilnsabiedrībai “Mark Arhitekti un Mailītis Arhitekti” un Kultūras ministrijai (KM) noslēdzot trīspusēju sadarbības līgumu, aizsācies darbs pie Rīgas Filharmonijas projektēšanas. Plānots, ka Nacionālās koncertzāles projektēšanas darbi varētu tikt pabeigti divu gadu laikā.
Par Rīgas Filharmonijas projekta īstenošanas gaitu, tostarp veicamajiem projektēšanas darbiem, visas iesaistītās puses interesentus informēja mediju pasākumā, kas 20. novembrī notika Rīgas domē.
“Rīgas filharmonija ir ambiciozs projekts nozares un pilsētas attīstībai, kur visas iesaistītās puses sadarbojoties, virzās uz priekšu noteiktajā termiņā. Oktobra beigās valdības pieņemtais lēmums par līdzekļu piešķiršanu ir nozīmīgs solis, lai reāli sāktu projektēšanas darbus. Paredzēts, ka projektēšana varētu ilgt aptuveni divus gadus,” norāda kultūras ministre Agnese Lāce.
“Rīgas koncertzāle ir ļoti ilgi – pat kopš 80. gadu beigām gaidīts projekts, tādēļ ir liels gandarījums, ka, pārvarot dažādas grūtības un pārmaiņas gadu garumā, esam nonākuši līdz ēkas projektēšanai. Ceru, ka tā ritēs raiti un plānotajos termiņos, lai pēc pāris gadiem varētu sākt koncertzāles būvniecību. Šī būs nacionāla mēroga kultūrceltne, kas Rīgai būs nozīmīga ne tikai no pilsētas tēla, bet arī ekonomiskā viedokļa – šādas ēkas visā pasaulē kalpo par tūrisma magnētiem, ko apliecina pieredze tādās Eiropas galvaspilsētās kā Amsterdama, Kopenhāgena, Oslo un citas.
Rīgas pašvaldība uzskata, ka Kongresu nama pārbūves procesā ir jāizmanto iespēja arī izbūvēt patvertni atbilstoši laikmeta prasībām – par šo vienosimies ar projektētājiem kā par papildus darbu projektēšanas procesā,” norāda Rīgas mērs Vilnis Ķirsis:
“2023. gada nogalē tika paziņots starptautiskā metu konkursa uzvarētājs. Un kopš tā laika, nedaudz vairāk nekā 10 mēnešu laikā, notika sarunu procedūra ar uzvarētāju par līgumu un tā nosacījumiem. Līgums ar pilnsabiedrību “Mark Arhitekti un Mailītis Arhitekti” paredz līdz nākamā gada 30. novembrim saskaņot būvprojektu minimālā sastāvā un saņemt būvatļauju, līdz 2026. gada 30. jūnijam – pilnībā izstrādāt būvprojektu nodošanai būvekspertīzei, līdz 2026. gada 30. novembrim pilnībā izstrādāt pabeigtu un normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā Būvvaldē akceptētu būvprojektu. Tālākie soļi paredz Kultūras ministrijai kopā ar Rīgas domi virzīt likumprojekta izstrādi par filharmonijas projekta īstenošanu, risinot vienota zemesgabala izveidi un citus būtiskus jautājumus,” informē Rīgas domes Īpašuma departamenta direktors Vladimirs Ozoliņš.
“Ir izvēlēta izcila novietne Rīgas Filharmonijai – skaistā, plašai sabiedrībai pieejamā vietā Rīgas centrā Tā būs atvērta vieta; Rīgas Filharmonija taps izmantojot esošu ēku – Rīgas Kongresu namu, lai kļūtu par gaišām mājām Latvijas mūziķiem, kuriem šī mājvieta trūkusi jau ilgu laiku,” uzsver “Mailītis Arhitekti” vadītājs, arhitekts Austris Mailītis.
“Esam gandarīti par mums uzticēto iespēju tuvāko 2 gadu laikā veikt Rīgas Filharmonijas projektēšanu. Uzdevuma veikšanai esam piesaistījuši starptautisku komandu, kas sastāv no 15 dažādu nozaru profesionāļu, kopumā ap 100 cilvēku komandas, un šodien varam teikt, ka sākam projektēšanas darbus!” pauž “MARK arhitekti” dibinātājs un partneris, arhitekts Jānis Sauka.
“Šī ir liela un nozīmīga diena Latvijas mūziķiem un mūzikas mīļotājiem! Faktiski tiek ielikts pirmais pamatakmens Rīgas Filharmonijas tapšanā. Sapnis par izcilu koncertzāli Latvijas galvaspilsētā sāk iegūt konkrētas aprises. Paldies visiem, kas nenogurstoši cīnījušies, strādājuši un nav padevušies dažādu sarežģījumu priekšā, lai koncertzāles projekts taptu! Sirsnīgi sveicu Rīgas Filharmonijas arhitektus un radošo grupu! Lai top!”, norāda Latvijas Nacionālā Simfoniskā orķestra valdes locekle Indra Lūkina.
“Šis ir secīgs nākamais solis Rīgas Filharmonijas tapšanas stāstā. Ilgi gaidīts, bet, cerams, tālāk process aizies raiti un šis posms noslēgsies ar kvalitatīvu būvprojektu, kas atbilst visu pušu, īpaši mūzikas ļaužu – šī nama iemītnieku – kā arī plašākas sabiedrības interesēm. Tad vēlāk būs jādomā par tālākiem soļiem šajā procesā, bet līgums par projekta izstrādi ir ļoti nozīmīgs brīdis ceļā uz Rīgas filharmoniju,” atzīst Rīgas filharmonijas starptautiskā metu konkursa žūrijas komisijas vadītājs, arhitekts Gatis Didrihsons.
Rīgas Filharmonijas projekta realizēšanai tiek izveidota Rīgas Filharmonijas Uzraudzības padome, kurā būs pārstāvētas projektā iesaistītās puses, t.sk. Rīgas Filharmonijas nākotnes lietotāji: Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra un Latvijas Koncertu pārstāvji. Uzraudzības padomē tiks izskatīti būtiskie jautājumos, kas var ietekmēt Rīgas Filharmonijas (Nacionālās koncertzāles) projekta īstenošanu – projektēšanas darbu izpildi, t. sk. arī telpu programmu un citus būtiskus ar projektēšanu saistītus jautājumus. Būvprojekts pirms būvatļaujas saņemšanas tiks saskaņots ar Uzraudzības padomi.
KM no valsts budžeta līdzekļiem piesaistījusi finansējumu Rīgas Filharmonijas projektēšanai un autoruzraudzībai. Savukārt, atbilstoši 2022. gadā noslēgtajam Nodomu protokolam starp Kultūras ministriju un Rīgas domi par Nacionālās koncertzāles īstenošanu, būvniecībai nepieciešamais finansējuma apjoms un finansējuma kārtība tiks noteikta atsevišķā līgumā pēc projektēšanas darbu pabeigšanas (prioritārais modelis – pašvaldība realizē būvniecības ieceri ar aizņēmumu Valsts kasē).
Rīgas Filharmonijas būvdarbiem nepieciešamo finansējuma apmērs būs zināms līdzko projektēšanas darbi būs noslēgušies – 2026.gada beigās. Par Rīgas Filharmonijas būvniecībai nepieciešamā finansējuma piešķiršanu būs jālemj valdībai.
Jau ziņots, ka pērn, 12. decembrī, starptautiskajā Rīgas Filharmonijas metu konkursā pirmo vietu ieguva mets ar devīzi “BALTIC SHINE,” tā autori ir personu apvienība – SIA “MARK arhitekti,” SIA “LABIE KOKI projekti” un “Mailītis A.I.I.M.”
Rīgas filharmonijā pēc Rīgas kongresu nama pārbūves pabeigšanas kā tās pastāvīgie “iedzīvotāji” iemājos Latvijas Nacionālais Simfoniskais orķestris, Latvijas koncerti un Rīgas bigbends.
Papildu informācijai: Lita Kokale, Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja
+ 371 26469946, Lita.Kokale@km.gov.lv